• Pärnu Eliisabeti kirik
  • Püha Missa
    P kell 10 ja 18 | T K R kell 9 | N kell 18
  • Leerikursus
  • Koguduse töötajad
    Nikolai 22, Pärnu | 44 31 381
  • Kaitsepühakud
    Püha Eliisabet | Püha Johannes | Püha Nicolaus

Kui aeg täis sai, läkitas Jumal oma Poja, kes sündis naisest ja sai käsu alla, lahti ostma käsualuseid, et me saaksime lapse seisuse. (Gl 4:4-5)

Need paar lauset püha apostel Pauluse Kirjast galaatlastele, mida just kuulsime, ütlevad ära kõik olulise, mida kristlik usk meile kuulutab, ja ka selle, mida kujutavad endast kristlikud jõulud. Tahan selle sõnumi nüüd punkthaaval välja tuua.

1. «Kui aeg sai täis»

Apostel ei kõnele siin mitte niivõrd teatavast ette kindlaks määratud ajahetkest, kuivõrd sellest, et mingisugune pikk aeg on täis saanud. Ühelt poolt on see pikk ootuseaeg – ja mitte ainult Iisraeli rahva pikk ootusaeg, mida täitis igatsus esiisade ja prohvetite kaudu kuulutatud Messia järele, vaid kogu inimkonna ootusaeg, igatsemise, janunemise aeg millegi parema, millegi teistsuguse, täiusliku, tõelise, igavese järele. Jah, see pikk ja sageli juba lootusetuna näinud ootuseaeg on lõpule jõudnud!

Aga kui loeme apostel Pauluse Kirja galaatlastele veidi eestpoolt, siis näeme, et ta kõneleb veel ühest ajast: ta kõneleb orjuseajast – mis tegelikult, kui lähemalt vaatame, ei olegi nii erinev tollest just kirjeldatud ootuse ja igatsemise ajast. Apostel räägib nimelt sellest, et enne Kristust – või ilma Kristuseta – on inimkond «orjastatud maailma algjõudude alla». Nende algjõudude all peab püha Paulus silmas kõike seda, mis määrab meie elu ja saatust meist sõltumata, meie tahtest hoolimata – ning mille kõige kohutavamaks väljenduseks ei ole mitte meid tihti samuti väga karmilt oma meelevallas vintsutavad loodusjõud, vaid hoopis inimese enda sees pesitsev kurjus ja patt. See orjuseaeg on nüüd lõpule jõudnud!

2. «Läkitas Jumal oma Poja»

«Läkitas välja» oleks täpne tõlge kreeka keelest. See tähendab – nagu me kristlastena tunnistame – et Jumal ei saatnud meid lunastama ja kaduvuse orjusest vabastama mitte kedagi teist, kedagi endast väljaspool olevat, vaid tegelikult tuli Ta ise. Me ei suuda oma piiratud mõistusega lõpuni taibata Jumala pühima Kolmainsuse kogu olemust, ent me teame tähtsaimat: Jumal ise on tulnud, et ennast meile ja meie eest anda ning vabastada meid kõigest, mis aheldab meid põrmu külge ja takistab meil teostamast oma tõelist kutsumust Jumala näo järgi ja Tema sarnaseks loodud inimesena.

3. «Kes sündis naisest»

See on ülioluline: Jumal, kes on meid ilma meie osaluseta loonud – kuidas teisiti olekski see saanud olla?! –, ei ole tahtnud meid ilma meie osaluseta lunastada ja uueks luua. Ta sündis naisest, Ta sai inimeseks – ülendades nõnda inimeseks olemise enneolematutesse kõrgustesse. Kui Jeesus seisis Tema ristilöömist nõudva pilkava rahvahulga ees, siis ütles Pilaatus Tema kohta sarkastiliselt, ent ometi täielikult tõele vastavalt: «Ennäe, inimene!»

See, et Jumala Poeg sündis siia maailma tõelise inimesena, tähendab, et Ta on tulnud meile nii lähedale kui võimalik – selleks, et meie saaksime Temale nii lähedale kui võimalik. Ja veelgi lähemale, sest mis inimesele võimatu, see on Jumalale võimalik – et me saaksime Temaga üheks!

4. «Sai käsu alla, lahti ostma käsualuseid»

Siin peab püha Paulus silmas seda, et kuidas me ka ei püüaks, me ei suuda iial elada täiesti veatut, patuta ja täiuslikku elu – ning kuna Jumala juures ei saa olla midagi ebatäiuslikku – selle Jumala juures, kes on elu allikas ja elu ise –, siis ei ole meil oma ebatäiuslikkuses mitte mingit lootust kunagi kogeda tõelist elu kogu selle täiuses ja igavikulisuses.

Ainus võimalus selleks on, et Jumal ise asub meie kohale, võtab meid omaks puhtalt armust ja saab ise meie omaks – nii, nagu püha Paulus sellessamas Kirjas galaatlastele ütleb: «Nii paljud kui teid on Kristusesse ristitud, olete Kristusega riietatud! … Nüüd ei ela enam mina, vaid Kristus elab minu sees! Ja mida ma nüüd elan lihas, seda ma elan usus Jumala Pojasse, kes mind on armastanud ja on iseenese andnud minu eest.» (Gl 3:27; 2:20)

5. «Et me saaksime lapse seisuse»

Et me võiksime saada kätte selle, mida meile on tõotatud – aga mis õiguspäraselt ei kuulu mitte meile, vaid ainuüksi Kristusele.

Mõtleme selle peale, millise imelise vahetuse Jumal on jõulusündmuses teostanud: Tema igavene, täiuslik Poeg, kõiksuse Kuningas, on saanud väetiks inimlapseks, saanud käsu alla, allutanud ennast kaduvusele ja surmale, et meie – kaduviku orjad –, saaksime Tema asemel Jumala lasteks, jumaliku perekonna liikmeiks, tõelisteks kuningapoegadeks ja kuningatütardeks, kellele Jumal tahab koos oma ainusündinud Pojaga kinkida kõik – kogu oma kirkuse ja oma olemuse täiuse.

Kahtlemata tähistame me kristlike jõulupühadega Kristuse sündimist, Jumala Poja inimesekssaamist. Aga sama palju tähistame ka meie enda saamist Jumala lasteks – nüüd ja loodetavasti ka igavesti!

Kontakt

Pärnu Eliisabeti kogudus
Nikolai 22 | 80010 Pärnu
Reg kood 80211018

Telefon: +3724431381
Mobiil: +37256 664 626
E-post: parnu.eliisabeti @ eelk.ee

Arveldusarve:
EE111010902000838001
EELK Pärnu Eliisabeti kogudus