• Pärnu Eliisabeti kirik
  • Püha Missa
    P kell 10 ja 18 | T K R kell 9 | N kell 18
  • Leerikursus
  • Koguduse töötajad
    Nikolai 22, Pärnu | 44 31 381
  • Kaitsepühakud
    Püha Eliisabet | Püha Johannes | Püha Nicolaus

"Jumala riik ei tule ettearvatavalt ega öelda: "Ennäe, siin!" või "Seal!", sest ennäe, Jumala riik on teie seas!" (Lk 17:20-24)

Õigeusu kirikus algab advendiaeg - või jõulupaast, nagu seda seal tegelikult nimetatakse - paar nädalat varem kui lääne traditsiooni järgi, nimelt 15. novembril. Tõsi, läänekirikus on olemas Ambrosiuse riitus, mille järgi advent võib alata veelgi varem: mardipäevale (11. november) järgneval pühapäeval.

 

Vene traditsioonis nimetatakse jõulupaastu ka Filippuse paastuks, kuna selle eelõhtul, 14. novembril, pühitsetakse apostel Filippuse püha.

Filippusest ei räägita Evangeeliumis palju, aga siiski rohkem kui nii mõnestki teisest apostlist. Püha Johannese järgi oli Filippus üks esimestest Jeesuse jüngritest, täpsemalt neljas. Ja ka üks esimestest kristlikest misjonäridest, sest "Filippus leidis Naatanaeli ja ütles talle: "Me oleme leidnud tema, kellest on kirjutanud Mooses Seaduses ja Prohvetid: Jeesuse, Joosepi poja Naatsaretist"". (Jh 1:45)

Kui Naatanael hakkas Filippuse kuulutuse peale kahtlevalt pead vangutama, ütles Filippus relvitukstegeva lihtsuse ja siirusega: "Tule ja vaata!" (Jh 1:46)

Vahest ei ole juhus, et advendiaega võib nimetada ka Filippuse paastuks. Advendiaeg, Kristuse tulemise ja selleks tulemiseks valmistumise aeg on meile kõigile just sellekssamaks kutseks: "Tule ja vaata!" - "Vaata, ma kuulutan teile suurt rõõmu, mis saab osaks kogu rahvale!" (Lk 2:10) - "Läki nüüd Petlemma, et näha seda, mis on sündinud." (Lk 2:15) - "Issand, mu silmad on näinud Sinu päästet!" (Lk 2:29-30)

Ja muidugi peame meiegi olema need, kes kutsuvad ja näitavad, kes ütlevad teistele: "Tue ja vaata!" - aga me peame teadma, kuhu ja kelle juurde me kutsume ning mis ja kes on see, keda või kelle peale me näitame, et me ei jagaks katteta lubadusi ega ärataks või võimendaks tühje lootusi.

Jeesus hoiatab: "Siis öeldakse teile: "Ennäe, siin!" või "Ennäe, seal!" Ärge minge välja ja ärge jookske selle järele!"" (Lk 17:23) Kui palju on neid, kes ei kutsu inimesi järgima mitte Jeesust, vaid iseennast. Mitte taotlema Jumalariiki ja Tema õigust (Mt 6:33), vaid ... mammonat, mida teenides me ei saa armastada Jumalat (Mt 6:24). Ärge uskuge neid (Mt 24:23), ärge minge välja, ärge jooske nende järele!

Apostel Filippus ei olnud mitte ainult see, kes ütles Naatanaelile: "Tule ja vaata!", vaid ta oli ka see, kelle juurde tulid inimesed kaugelt, et ta viiks nad Jeesuse juurde: "Isand, me tahame Jeesust näha." (Jh 12:21)

Nägemine on Filippuse jaoks väga tähtis. Jeesuse kannatuste ja surma eelõhtul ütles ta Issandale: "Issand, näita meile Isa, ja me jääme rahule!" (Jh 14:8) Jeesus vastas talle: "Kes on näinud mind, see on näinud Isa!" (Jh 14:9)

Advendiaeg kui "Filippuse paast" kutsub meid tulema, vaatama ja nägema: nägema Jumala Poega, kes on saanud meie pärast ja meie õndsuseks inimeseks, elanud meie heaks püha elu ja meie eest kannatanud ning meid oma püha surma ja ülestõusmise läbi kõigest patust, surmast ja kurjast päästnud.

Sedasama Õnnistegijat peame näitama ja jagame ka meie - nendega, kes on meie ümber. Advendiaeg või jõulupaast sobib selleks suurepäraselt, alaku ta paar nädalat varem või hiljem.

Kontakt

Pärnu Eliisabeti kogudus
Nikolai 22 | 80010 Pärnu
Reg kood 80211018

Telefon: +3724431381
Mobiil: +37256 664 626
E-post: parnu.eliisabeti @ eelk.ee

Arveldusarve:
EE111010902000838001
EELK Pärnu Eliisabeti kogudus